Folk
Maler Jessheim i gladere farger
Over 70 kunstverk har funnet veien til veggene ved Cathinka Guldberg sykehus. Nå vil kunstner Greta Karine Braathen og frivillige gjøre enda flere offentlige rom litt lysere.
Veggene på korttidsavdelingen ved Cathinka Guldberg sykehus har fått et helt nytt uttrykk.
Det som startet med en gave på 28 malerier fra kunstner Greta Karine Braathen, har vokst til et fargerikt prosjekt med mer enn 50 kunstverk – og enda flere bidrag fra lokale krefter.
– Jeg ønsket å gi glede gjennom farger til mennesker som oppholder seg på steder der dagene kan være krevende, sier Braathen til Jessheimpuls.
I tillegg til egne malerier har hun fått bidrag fra 21 elever som går på malekurs hos henne, samt et par eksterne bidragsytere.
Varme omgivelser
Onsdag ble prosjektet markert ved sykehuset, der både ansatte, pasienter, frivillige og samarbeidspartnere var samlet.
Ordfører Ståle Lien Hansen mener kunstprosjektet har satt et viktig preg på avdelingen.
– Dette kunstverket markerer på mange måter avslutningen på et flott prosjekt, hvor Greta Karine Braathen og Frivilligsentralen har bidratt til å gjøre korttidsavdelingen varmere og mer innbydende gjennom kunst, sier han.
Han understreker at gode omgivelser også er en del av omsorgen.
– Vi snakker ofte om behandling, pleie og omsorg. Men gode omgivelser betyr også noe. Kunst kan ikke gjøre folk friske, men den kan gjøre dagene litt lysere. Det har en verdi i seg selv.
Mange bidrar
Prosjektet er blitt til gjennom et samarbeid mellom Frivilligsentralen, Ullensaker kommune, Cathinka Guldberg sykehus og lokale støttespillere.
Frivilligheten har blant annet bidratt med sponsing av maling og lerreter, mens kommunen også har gitt økonomisk støtte.
– Jeg har bidratt økonomisk til prosjektet fordi jeg mener dette er et godt eksempel på hvordan relativt små bidrag kan skape store verdier for mange mennesker, sier ordføreren.
Han trekker samtidig fram frivilligheten som en av kommunens store styrker.
– Frivilligheten er noe av det fineste vi har i Ullensaker. Dette prosjektet er et godt eksempel på hvordan lokalt engasjement skaper resultater som kommer mange til gode.
Nytt prosjekt
For Braathen er ikke arbeidet ferdig.
Tvert imot.
I månedsskiftet august–september starter prosjektet «Vi maler sammen for Jessheim» ved Frivilligsentralen.
Tilbudet blir gratis, og interessen er allerede stor.
– Rundt 20 personer har meldt seg på. En del av prosjektet er at alle skal være med på å male et stort bilde sammen, forteller hun.
Målet er å skape mer kunst i det offentlige rom.
– Jessheim vokser, og det er mange vegger som er hvite og trenger utsmykning. Det er det som trigget meg, og dette er nesten blitt en livsoppgave for min del – å kle Jessheim med farger.
Mer enn bilder
Prosjektet ved Cathinka Guldberg sykehus handler i bunn og grunn om mer enn malerier på veggene.
Det handler om mennesker som bruker tid, kreativitet og engasjement for å gjøre hverdagen litt lysere for andre.
Og kanskje er det nettopp derfor fargene på veggene forteller en større historie enn motivene alene.



