Kontakt oss

Byutvikling

Politisk fordømmelse av Bane Nor

Øyvind Mo Larsen

Publisert

den

Fskbudsjettseptember2024 (23 of 29)

Bane NOR Eiendom trekker seg fra all videre utvikling av stasjonsområdet i Jessheim, og legger skylden på kommunens vedtatte Byplan. Brevet fra det statlige selskapet ble møtt med sterk politisk fordømmelse i formannskapet tirsdag morgen.

Et samstemt formannskap satte lite pris på hvordan Bane Nor både ordlegger seg og agerer i det som er blitt en føljetong om framtidig utvikling av stasjonsområdet i Jessheim sentrum.

Dette skrev Jessheimpuls i forkant av tirsdagens møte: Tiden ute for stasjonsplanene?

Brevet

Brevet fra Bane Nor i telegramversjon:

  • Bane NOR Eiendom avslutter utviklingen av stasjonsområdet i Jessheim
  • Bane NOR Eiendom varsler at de avslutter alt utviklingsarbeid knyttet til stasjonsområdet i Jessheim.
  • Årsaken er at den nylig vedtatte Byplan Jessheim 2050 bryter så vesentlig med den tidligere knutepunktplanen (utarbeidet i samarbeid med kommune, fylke og Ruter) at videre utvikling ikke anses som gjennomførbar.

Særlig trekkes det frem at:

  • Dagens bussterminal ikke ble regulert til boligformål som forventet.
  • Ny park på bussterminaltomta og flytting av innfartsparkering er ikke finansielt bærekraftig uten utviklingsprosjekter som kunne generert inntekter.
  • Krav og rammer i den vedtatte Byplanen gjør at prosjektet ikke lenger er økonomisk eller fysisk realiserbart.
  • Bane NOR Eiendom vil nå prioritere andre områder og avslutter dialogen om utvikling av Jessheim stasjonsområde.

Du kan lese brevet i sin helhet ved å TRYKKE HER

– Utpressing?

– Jeg er litt i stuss om hva som egentlig er samfunnsoppdraget til Bane Nor – er det å bidra til gode løsninger eller skal de tjene penger, sa ordfører Ståle Lien Hansen da det ble åpnet for kommentarer i formannskapet tirsdag morgen.

– Jeg ser dette nesten som et forsøk på utpressing når de nå signaliserer at de trekker seg helt ut, og en nasjonal aktør kan ikke holde på slik, fortsatte ordføreren, som var tydelig på en ting:

Ordfører Lien Hansen utdyper fire punkter overfor Jessheimpuls for å tydeliggjøre Ullensakers standpunkt i denne saken:

  • «Bane Nor skal være samfunnsbygger – ikke drive med utpressing.»
  • «Jessheim blir ikke en dårligere by uten deres boligblokk.»
  • «Ullensaker kommune lar seg ikke presse. Punktum.»
  • «Dette er ikke lokaldemokrati på Bane Nors premisser – dette er lokaldemokrati på innbyggernes premisser.»

– Folkets grunn

– Dette området er like mye Jessheim og Ullensaker sin befolkning sin grunn, for dette arealet er noe de trolig fikk billig da jernbanen skulle anlegges på midten av 1800-tallet for å kunne kjøre tog, sa Senterpartiets Lars Halvor Stokstad Oserud.

– Men nå er det nye tider, og Bane Nor er en kommersiell aktør, men dette er innbyggernes areal like mye som deres. Så vi får bare ha is i magen her. Vi har ikke hastverk med å utvikle disse arealene, sa Stokstad Oserud.

Pulsen steg

Fremskrittspartiets Tom Staahle sa han fikk høy puls av å lese brevet fra Bane nor.

– Et offentlig selskap som opptrer på denne måten er uakseptabelt, og jeg er av den formening at samferdselsdepartementet bør informeres, i tillegg til at Bane Nor burde inviteres hit for å få høre hva vi mener om denne saken, fortsatte Staahle.

Det gjenstår å se om det blir videre dialog om utviklingen av dette området, men i etterkant av brevet kan tolkning av stemning og det som ble sagt bety kun en ting:

Dørene lukkes.

Copyright © 2026 Jessheimpuls AS, Storgt. 2, 2050 Jessheim. Org.nr. 920697143. Tilrettelagt av ASAP Media.