Byhistorie
Rektor, motstandsmann og medmenneske
MINNEORD
Kåre Syltevik er død. Han strakk det meningsfulle livet til 104 og et halvt år. Jessheim har mistet en rektor, en motstandsmann – og et medmenneske som satte spor i generasjoner.
Kåre Syltevik vil bli husket av mange. Lenge.
Fordi det er noen få mennesker som ikke bare vil bli husket for det de gjorde, men for hvordan de var.
Kåre Syltevik var begge deler. Mange her i Ullensaker og på Øvre Romerike vil skrive under på det.
For generasjoner av Jessheim-elever var han rektor ved Jessheim videregående skole i 25 år. En tydelig leder, men aldri utilnærmelig. Snarere tvert imot.
Han hadde en egen evne til å se folk.
– Hvordan står det til med din mor Kari?
Slik kunne han åpne samtaler, også lenge etter at skoleårene var over. Det lille spørsmålet rommer mye av det han var: oppriktig interessert i oss andre.

100-ÅRINGEN: Jessheimpuls fikk komme innom da Kåre Syltevik markerte sin 100-årsdag hjemme hos seg selv. En fin stund.
Rektor med blikk
Historiene om rektoren er mange.
Om elever som fikk tillit. Om ungdom som ble møtt med forståelse.
Om en rektor som skjønte at livet ikke alltid passer inn i den oppsatte og til tider rigide timeplanen.
Idrettstalenter som satset hardt fikk også store rom. Fravær ble ikke møtt med pekefinger, men med forståelse.
Han visste hva det krevde å prøve å bli god innenfor idrett – for han var selv idrettsmann, med blant annet 1,86 i høydehopp fra en tid da teknikken het saks.
Det var ikke alle rektorer som ville håndtert det slik.
Kåre Syltevik var en av dem som gjorde nettopp dette.

ELEVENES REKTOR: Tom Stalsberg tok dette bildet for for russeavisa på Jessheim videregående skole i 1980, der rektor Syltevik sammen med russestyret lenket seg sammen for å bevare et eller annet som da var i tida. Klassisk Syltevik.
Et aktivt liv
Da Jessheimpuls besøkte ham hjemme på 100-årsdagen i 2021, var det lite som minnet om hans høye alder.
Kaker sto på bordet. Døra gikk jevnlig – og midt i det hele: en 100-åring med glimt i øyet.
Han trente fortsatt fast på «Spenst», fem dager i uka.
– Ikke i dag da, sa han tørt den dagen, med fullt hus og feiring på, ja, la oss si timeplanen.
Det var noe eget ved hans lune humor og det våkne blikket. En vitalitet som smittet.

SELVSKREVEN: Kåre Syltevik var selvskreven som hedersgjest i Trandumskogen under fredsmarkeringen 8. mai 2025. Og han fikk mest applaus av alle som ble introdusert over høyttaleranlegget.
Pust med magen
Bak det rolige vesenet lå også et liv med stort alvor.
Under krigen ledet han XU-arbeidet her på Øvre Romerike – midt i et landskap der risikoen var høy og marginene små.
Likevel var det ikke dramatikken han bar med seg videre, men roen.
– Jeg var egentlig ikke så nervøs under krigen heller, sa han.
Den samme roen tok han med seg inn under den voldsomme pandemien.
Mens mange kjente på uro så ba den da nær 100 år gamle Syltevik oss om å trekke pusten. Bruke hodet også.
– Vi må puste med magen og ta det rolig. Dette kan bli langvarig.
Det var ikke formaninger. Det var et levd liv.
At han samtidig var den første i Ullensaker til å få koronavaksinen, sier også sitt: Han fulgte med og tok ansvar – gikk foran.

FØRSTEMANN: Kåre Syltevik var først ut av de eldre hjemmeboende i Ullensaker til få koronavaksine. Foto: Iselin Næss, Ullensaker kommune
Bygde fellesskap
Kåre Syltevik var også noe langt mer enn skolemann og motstandsmann.
Han var det vi kan kalle ei viktig drivkraft i lokalsamfunnet.
Kulturkafeen på Jessheim samlet eldre hver lørdag i 20 år. Pensjonistuniversitetet på Øvre Romerike ble etablert på hans initiativ.
Han skapte møteplasser lenge før “inkludering” ble et politisk honnørord.
Kåre Syltevik bare gjorde det.
En siste hilsen
I fjor satt han på hedersplass under frigjøringsmarkeringen i Trandumskogen. Et sterkt møte mellom den grufulle krigshistorien og den urolige nåtiden.

HØYTIDELIG: Det ble et høytidelig møte mellom Kåre Syltevik og Kong Harald – og kronprinsen – under minnemarkeringen i Trandumskogen i mai i fjor.
Nå føres han til hvile ved Hovin kirke 8. mai – på selve frigjøringsdagen. Akkurat sånn det skal være for en motstandsmann som tok opp kampen mot nazismen.
Det er vanskelig å ikke kjenne tyngden i akkurat dette.
Et godt menneske
Ord strekker ikke helt til når et så langt og rikt liv forsøksvis skal oppsummeres. I hvert fall ikke Kåre Syltevik sitt liv og bravader.
Men kanskje holder det å si noe som dette:
Kåre Syltevik var et godt menneske.
Et slikt menneske som gjør et sted bedre.
Jessheim bærer fortsatt preg av det.
Det gjør oss litt rikere – også nå som hans timeplan blir et helt annet sted.
Fred over minnet.
Fred.
Fakta Kåre Syltevik
- Født i Nannestad (1921)
- Rektor ved Jessheim videregående skole i 25 år (1964–1989)
- Tidligere lektor og inspektør ved Telemark landsgymnas i Bø
- Motstandsmann under andre verdenskrig – ledet XU-arbeidet på Øvre Romerike
- Forfatter av boka Motstandsarbeid rundt Gardermoen 1940–45
- Aktiv idrettsmann – blant annet 1,86 i høydehopp (saksestil)
- Initiativtaker til Kulturkafeen på Jessheim (20 år med ukentlige samlinger)
- Tok initiativ til Øvre Romerike Pensjonistuniversitet
- Engasjert i frivillighet, politikk og organisasjonsliv
- Medlem av Jessheim Rotary og St. Kolbein (frimurerlosje)
- Tildelt Kongens fortjenstmedalje, Forsvarsmedaljen og Ullensaker kommunes kulturpris
- Æresborger av Nannestad
- Gift med Liv i 67 år – tre barn, fem barnebarn og tre oldebarn