Kontakt oss

Åpen for alle

Tok et siste farvel med en kaptein

Øyvind Mo Larsen

Publisert

den

Familie, venner og kolleger tok et hjertevarmt farvel med en kaptein og lagbygger da Lise Lotte Bergland ble stedt til hvile ved Hovin kirke fredag. 

En lang rekke med kranser prydet midtgangen fra dør til kiste da tidligere senterleder ved Jessheim Storsenter ble begravet fredag formiddag, og de tilstedeværende ble på et vis bedre kjent med et ansikt vi kjenner så vel gjennom de årene Bergland var å se i Jessheim senter, alltid på farten og alltid med et smil om munnen.

Bergland fikk diagnosen Alzheimer i 2020, og hun døde 29. mai. Bergland ble 66 år gammel.

Engasjement

Vi fikk vite om en barndom og ungdomstid i Sortland, der idrett og engasjement i lokalmiljøet var to nøkkelfaktorer i både Bergland og familiens liv.

Friidrett og volleyball var idrettene som lå henne hjerte nærmest, og det var innen volleyball den idrettsglede Bergland gjorde seg bemerket i form av NM-gull og landskamper – og ikke minst som kaptein på laget.

Bladet Vesterålen skrev blant annet dette da de nylig omtalte Bergland sin bortgang:

Annonse

«Bergland er kjent i Vesterålen for sine langvarige prestasjoner på volleyballbanen. Høydepunktet var i april 1983, da hun kunne ta imot kongepokalen som en del av Sortlands NM-seirende volleyballag. Ifølge Bladet Vesterålens artikkel kysset hun pokalen, jublet og lot tårene renne.»

Kaptein

Og ordet kaptein var et ord som ble brukt av flere talere, både i kirken og under minnestunden. I tillegg er ord som varm, snill, omtenksom og engasjert ord mange nikket gjenkjennende til underveis i taler og minneord.

I yrkeslivet kjenner de fleste Lise Lotte Bergland som senterleder ved Jessheim Storsenter fra 1999 til 2014 – først som leder av Fakkelsenteret, og fra  2003 som senterleder for hele Jessheim Storsenter.

Verdsatte alle

Av kolleger og næringdrivede blir hun beskrevet som en person som satte alle like høyt – både ansatte og kunder – og hun var drivende opptatt av at storsenteret hun var leder for skulle bidra aktivt i lokalmiljøet ut over å være et sted folk handler.

Annonse

Det resulterte blant annet i – sa kollega Tore Kværner i sin minnetale – at Jessheim i 2004 kom på andreplass i en nasjonal kåring av årets blomsterby.

Juryen mente det var oppsiktsvekkende at et kjøpesenter sto for pynting av blomster, men dette har vært fast kutyme for Jessheim Storsenter hvert år siden.

Jessheimprisen

Bergland sitt engasjement for et godt lokalmiljø førte også til at hun i 2014 ble tildelt Jessheimprisen for den jobben hun la ned for Jessheim som sted.

At Lise Lotte også dyrket den kreative delen av tilværelsen i form av å bruke trolldeig var nok også ukjent for flere av de frammøtte.

Men først og fremst etterlater Lise Lotte Bergland seg et minne av en hjertevarm og omtenksom person så folk og som spredde omtenksomhet rundt seg på sin vei.

Lagspiller

Bergland etterlater seg også verdien av å dyrke lagspill, at man blir bedre sammen som et lag – være seg på idrettsbanen, i arbeidslivet eller i familielivet.

Dette er egenskaper som er verdt å huske på i en tid og verden som kan oppleves som stadig kjøligere – og der mange opplever ensomhet og utenforskap.

Lise Lotte Bergland var en eksponent for det motsatte av ensomhet og utenforskap. Hun sto for inkludering, lagbygging og trivsel.

Og – som det ble sagt under minnestunden – hennes ånd lever videre.

Annonse

Copyright © 2024 Jessheimpuls AS, Storgt. 2, 2050 Jessheim. Org.nr. 920697143. Tilrettelagt av ASAP Media.