Folk
Det skjer også på butikken, kaféen og i banken
Demensaksjonen er i gang i Ullensaker. Demensforeningen vil ha flere med når stadig flere familier må forholde seg til sykdommen.
Mandag startet det lokale programmet med åpen øvelse i Ullensaker Demenskor. Fram mot den internasjonale alzheimerdagen 21. september blir det kurs, foredrag, skoleløp og filmvisning.
– Demens berører stadig flere, enten fordi man selv får en demenssykdom, eller fordi man er pårørende, venn, kollega eller nabo til noen som gjør det, sier Kjersti Madeleine Godin, nestleder i Ullensaker Demensforening.

DEMENSKOR: Børre Lien Hansen og Kjersti Madeleine Godin på øvelse med demenskoret i Ullensaker da det startet opp for noen år siden. Koret har holdt det i gang siden.
Rundt 115.000 mennesker lever med demens i Norge. Folkehelseinstituttet anslår at tallet kan være rundt 225.000 i 2050, først og fremst fordi vi blir flere eldre.
I Ullensaker ble antallet personer med demens beregnet til 523 i 2020. Kommunens helse- og omsorgsplan viser til et anslag på rundt 1.670 i 2050. Dette er beregnede anslag, ikke registrerte diagnoser.
– Det handler ikke bare om å samle inn penger til forskning, men også om å skape kunnskap, forståelse og engasjement. Mennesker med demens skal kunne delta, oppleve mestring og ha gode liv – og da må også samfunnet rundt dem være tilrettelagt, sier Godin.
Ny signering

LØSKRUTT?: Fokus på demens ble signert i Ullensaker i 2022. Gode intensjoner er blitt litt mindre handlig, mener Ullensaker Demensforening i 2026.
Ullensaker inngikk i 2022 en avtale med Nasjonalforeningen for folkehelsen om å arbeide for et demensvennlig samfunn. Ifølge Godin har avtalen i liten grad blitt fulgt opp fra kommunens side. Nå har ordføreren varslet demensforeningen om at kommunen ønsker å signere avtalen på nytt.
Det nye demensteamet i kommunen får derimot svært godt skussmål av foreningen. Teamet har tatt initiativ til samarbeid, og denne høsten skal demensforeningen blant annet bidra på kommunens pårørendeskole. Planen er også å delta i samtalegrupper for pårørende.
– Vi sitter på erfaringer som ikke kan leses i en fagbok, og vi tror kombinasjonen av fagkompetanse og erfaringskompetanse kan gi et enda bedre tilbud til mennesker med demens og deres pårørende, sier Godin.

Hun peker samtidig på hyppige endringer i demensomsorgen, med nye ansatte, endrede ansvarsområder og ansatte som flyttes mellom tjenester. Det kan gjøre hverdagen mindre forutsigbar for mennesker med demens og familiene deres.
– Demensomsorgen krever både tid, kontinuitet og spesialisert kunnskap. Når bemanningen endres og kompetansen skal bygges opp på nytt, kan det bli krevende å sikre et stabilt og godt tilbud.
Flere må med

LA DET SWINGE: Nybakt ordfører og varaordfører besøkte demenskoret i starten av sine politiske gjerninger som politisk ledelse for noen år siden.
Avtalen om et demensvennlig samfunn handler også om hva som skjer utenfor kommunens tjenester. Her mener Godin det fortsatt er et stykke å gå, blant annet blant næringsdrivende.
– Et demensvennlig samfunn skapes ikke bare gjennom helse- og omsorgstjenestene. Det skapes også på butikken, på kaféen, i banken, på kulturarrangementer og i møte med andre mennesker. Derfor trenger vi at hele lokalsamfunnet tar del i dette arbeidet.
Onsdag inviteres næringslivet til kurs i demensvennlig samfunn på rådhuset, mens kommuneansatte får det samme tilbudet torsdag. Torsdag kveld kommer Helene Sandvig til Ullensaker frivilligsentral med «Et langsomt farvel», om hennes egne erfaringer som pårørende til en far med demens.
Fredag skal femteklassinger løpe på Jessheim friidrettsstadion til inntekt for forskning på barnedemens. Programmet avsluttes mandag 21. september, på den internasjonale alzheimerdagen, med gratisvisning av «The Great Lillian Hall» i Ullensaker Kulturhus.
Ullensaker Demensforening trappet opp den lokale Demensaksjonen i 2022 etter to år preget av pandemien. Siden har blant annet elever fra skolene som tilbyr valgfaget «Innsats for andre» bidratt som bøssebærere.
Godin tror ikke foreningen er ferdig med å gjenta budskapet med det første.
– Vi opplever at mange har et ønske om å bidra, men det er fortsatt et stykke fra teori til praksis. Derfor må vi fortsette å snakke om demens, skape møteplasser og gjenta budskapet – selv om vi noen ganger føler at vi sier det samme til det kjedsommelige.
FAKTA: Demens
- I Ullensaker ble 523 personer beregnet å ha demens i 2020. Framskrivningen viser 801 i 2030, 1.175 i 2040 og 1.672 i 2050. Dette er beregnede anslag, ikke registrerte diagnoser.
- Rundt 115.000 mennesker levde med demens i Norge i 2025. FHI anslår at tallet kan øke til rundt 225.000 i 2050, i hovedsak fordi vi blir flere eldre.
- Omtrent to av tre personer med demens bor hjemme eller i tilrettelagt bolig. Utviklingen berører derfor også pårørende og kommunale tjenester utenfor sykehjemmene.
- Demens er et samlebegrep for flere sykdommer i hjernen. Hukommelse, språk, orientering og evnen til å mestre daglige gjøremål kan rammes. Demens er ikke en naturlig del av aldringen.
Kilder: Folkehelseinstituttet og Ullensaker kommunes helhetlige helse- og omsorgsplan.
