Byhistorie
Fisk og kreps trives i kverndalsbekken
Et ferskt fiskeprosjekt viser at Kverndalsbekken har en livskraftig bestand av både ørret og den sjeldne edelkrepsen.
Det er ikke hverdagskost å finne gode nyheter når det gjelder natur og arter som sliter i Norge. Men i Kverndalsbekken, som slynger seg fra Nordbytjernet og ned til Leira, er det nå dokumentert både gytevillig ørret og en livskraftig bestand av edelkreps.
– Det er gledelig å se at det er en god fiskebestand i Kverndalsbekken, og at det ikke er behov for oppfølgende forvaltningstiltak for fisk i bekken, sier miljørådgiver i Ullensaker kommune, Rita Romsås Fjeldberg.
God økologisk tilstand
Rapporten, utført av Ursus Natur- og miljørådgivning på oppdrag fra kommunen og vannområde Leira–Nitelva, viser at bekken er i det kaller «god økologisk tilstand».
Totalt ble det påvist 83 ørreter – den største på 28 centimeter. Ørreten gyter i bekken, og alderssammensetningen er vurdert som sunn.
I tillegg ble det funnet abbor på flere av strekningene, og andemusling i øvre del av bekken.
Edelkrepsen truet
Særlig gledelig er funnet av edelkreps.
– Vi er også veldig glade for at det ble funnet edelkreps i bekken.
– Hvorfor det?
– Fordi dette er en indikasjon på god vannkvalitet, fordi edelkreps har en viktig rolle i økosystemet og at den er blitt så sjelden i Norge at den nå anses som sterkt truet, sier Fjeldberg.
Edelkrepsen i Europa har vært hardt rammet av krepsepest, og sykdommen er registrert både i Glomma og Haldenvassdraget – noe som gjør funnet i Kverndalsbekken ekstra viktig.
– Derfor er det viktig at grunneiere og andre er med og beskytter den lille forekomsten som lever i Kverndalsbekken. En så liten bestand tåler ikke mye før den blir utryddet, sier Fjeldberg.
Hun minner også om at krepsefiske er strengt regulert: tillatelse eller krepsekort er alltid påkrevd.
FAKTA KVERNDALSBEKKEN
- Undersøkelse: Utført 27. august 2025 av Ursus Natur- og miljørådgivning, i samarbeid med Ullensaker kommune og vannområde Leira–Nitelva.
- Ørret: 83 individer påvist. Største fisk: 28 cm. God alderssammensetning, bekken fungerer som gyteplass.
- Abbor: Påvist på tre strekninger.
- Edelkreps: Påvist på alle fem stasjoner. Arten er sterkt truet i Norge.
- Andemusling: Funnet på øverste stasjon.
- Tilstand: Bekken vurderes til «god økologisk tilstand».
- Tiltak: Ingen spesielle tiltak for fisk nødvendig. Viktig å beskytte edelkrepsen.
Kilde: Ursus-rapporten «Påvisningsfiske i Kverndalsbekken 2025»
Nybrottsarbeid
Kverndalsbekken har aldri tidligere vært kartlagt på denne måten. Derfor var det mange som fulgte spent med da undersøkelsene ble foretatt i bekkefaret i slutten av august med elektrofiskeutstyr. Det var Line Gustavsen fra vannområde Leira-Nitelva, Helge B. Pedersen fra Ursus Natur- og miljørådgivning og miljørådgiver Fjeldberg fra Ullensaker som deltok på elfisket.
Ingen fisk eller edelkreps døde under kartleggingen, og forskerne konkluderer med at bekken fungerer slik den skal.
Perspektiv
Rapporten slår fast at det ikke er behov for ekstra tiltak for å sikre fiskebestanden i bekken. Men når det gjelder edelkrepsen, er beskjeden klar: den må vernes.
For Jessheim betyr funnene at vi har en liten, men viktig naturperle midt i byen – en bekk som ikke bare er vann, men et hjem for arter som forteller oss noe om kvaliteten på miljøet vårt.
Kverndalsbekken er et lite eventyr midt i Jessheim. Spørsmålet er om vi klarer å ta vare på det.


