Kontakt oss

Folk

Folkehelse i hvert kast

Øyvind Mo Larsen

Publisert

den

IMG

Discgolf-feberen herjer på Jessheim. Banen ved Nordbytjernet er blitt et lite eventyr. På tre år har discgolfbanen på Jessheim gått fra hobbyprosjekt til å være blant de mest spilte i hele verden.

Fra idé til verdensnivå

I løpet av 2025 har det blitt registrert over 33.000 spilte runder på banen – og sesongen er ikke over ennå. Til sammenligning ble det spilt 24.000 runder i fjor.

– Vi lander nok på mellom 35- og 36.000 registrerte runder i år, sier Jon Bakke, en av initiativtakerne til å anlegge banen.

Men det er en del skyggetall, legger Bakke til.

– Det er mange som spiller uten å registrere runden sin – for eksempel hele familier – så i praksis vil vi anslå nærmere 50.000 spilte runder i 2025. Det er helt utrolig!

Det gjør Jessheim-banen til Norges nest mest spilte, og den sjuende mest spilte i hele verden. Ikke verst for en bane som åpnet så sent som i 2022.

ÅPNINGSDAGEN: Offisiell åpning av banen var i oktober 2022. Tidligere ordfører Eyvind J. Schumacher sto for et stilrent første utkast.

Vennskap og helse

Jan Kvil, Vidar Hansen og Pål Jeppsson utgjør en trio som virkelig har bidratt til tallene. Sammen står de for rundt 1.000 spilte runder bare i år.

– Det blir fort mange skritt, ja. Rundt 4,3 millioner, faktisk, sier Kvil med et smil.

FOLKEHELSE: Det er helse i hvert steg for trioen som til sammen har spilt 1.000 runder på banen ved Nordbytjernet denne sesongen.

– Det tilsvarer 1.580 timer med frisk luft og god helse, legger han til.

Kvil er tidligere lærer, toppidrettsutøver og skribent – og han har regnet på det meste.

– Hver runde er cirka 2,5 kilometer og gir 5.000 skritt. Jeg har gått av meg 19 kilo på to år, men den mentale gevinsten er minst like viktig, sier han.

Plass til alle

De tre beskriver et miljø som er både åpent og inkluderende.

– Vi er mange som møtes her, både erfarne og nybegynnere. Det sosiale er like viktig som selve spillet, sier Vidar Hansen.

SAMHOLD: Nye venner, frisk luft og ett og annet banneord er noe av drivkraften Vidar Hansen og kompani har for å komme seg ut på banen så ofte de har mulighet. Og det er ofte.

– Mange av oss drar også på turer til andre baner, og det er blitt et fint fellesskap. Folk kommer langveisfra for å spille på Jessheim, og mange tar handleturen eller et måltid i byen samtidig.

Pål Jeppsson begynte å spille for bare 14 måneder siden – og er allerede bitt av basillen.

– Det er lav terskel. Du kan kjøpe en disc til 100 kroner og være i gang. Det er nok derfor sporten vokser så fort, sier han.

Høst ingen hindring

Banen ved Nordbytjernet er kjent for å være både nybegynnervennlig og utfordrende.

– Hull 4 og 12 er beryktede, sier Kvil.

– De er både morsomme og frustrerende – akkurat slik det skal være.

Og når høstmørket siger på, finner spillerne løsninger.

– Det finnes disc’er som lyser i mørket, og vi bruker lommelykt både på oss selv og i kurven. Det går helt fint å spille selv om det er mørkt, sier trioen.

LØS REPLIKK: Det er løse replikker og presise utkast i emning når Vidar Hansen gjør seg klar. Jan Kvil er mellomfornøyd med sitt utkast på hull sju. Men like blid.

Mer enn spill

For mange handler discgolfen på Jessheim om mer enn sport.

– Jeg flyttet hit alene i 2009, og hadde ikke barn eller idrettslag å bli kjent gjennom, forteller Jan Kvil.

– Men her har jeg fått nye venner, folk ringer og spør om jeg skal spille. Det er blitt en møteplass – en viktig del av hverdagen.

Banen har blitt et sted der folk møtes på tvers av alder og bakgrunn, og der både kropp og hode får påfyll.

Midt i byen

Når høstløvet legger seg langs stiene ved Nordbytjernet, og lyset fra discene flyr mellom trærne, er det lett å forstå hvorfor folk trekkes hit.

Banen er blitt en grønn lunge og sosial møteplass – et sted der Jessheim-folk møtes for å le, konkurrere og koble av.

– Vi håper enda flere – spesielt damer – får øynene opp for sporten, sier trioen.

– Discgolf er for alle. Og på Jessheim er vi heldige som har en så flott bane rett utenfor døra.

Fakta:

  • Åpnet: 2022
  • Lokasjon: Ved Nordbytjernet, Jessheim
  • Runder i 2025: 33.000 (per oktober)
  • Plassering: Nr. 2 i Norge, nr. 7 i verden
  • Gjennomsnittlig runde: 2,5 km / ca. 5.000 skritt

Copyright © 2026 Jessheimpuls AS, Storgt. 2, 2050 Jessheim. Org.nr. 920697143. Tilrettelagt av ASAP Media.